Ile można schudnąć w miesiąc? Dlaczego nie chudnę tyle samo co koleżanka?

POSTED BY emila | Sie, 30, 2016 |

diet-1392210_640Rozpoczynając dietę odchudzającą większość z nas ma spore oczekiwania co do jej skuteczności. Widać to doskonale chociażby po hasłach wpisywanych w wyszukiwarkę internetową czy forach tematycznych, które brzmią „5kg w 2 tygodnie” , „3 kg w tydzień”. Duża grupa osób rozpoczyna odchudzanie przed ważnym wydarzenie takim jak np. ślub lub wakacje i w popłochu szuka informacji jak schudnąć 10 kg w miesiąc. Każdy z nas zna również historie sukcesów w odchudzaniu koleżanek lub znajomych. Wydaje się wtedy, że jeśli my zastosujemy się do tych zaleceń schudniemy tyle samo. Tymczasem mija tydzień , 2 tygodnie, a waga pokazuje niewiele mniej i daleko odbiega to od świetnych efektów szczęśliwej koleżanki. Dieta nie działa? Coś ze mną nie tak? Dietetyk jest nieskuteczny? Wolne tempo odchudzania odbiera motywację, rodzi stres i frustrację, a my stwierdzamy że dieta nie jest dla nas .

Czy warto się tym przejmować? Jak jest naprawdę? Czy tempo szybsze od 0,5 – 1kg tygodniowo jest niezdrowe?

OD CZEGO ZALEŻY TEMPO UTRATY MASY CIAŁA?

Wartość energetyczna 1 kg tłuszczu spożywanego wynosi 9000 kcal. Tłuszcz zawarty w organizmie to wartość o 13 % niższa tzn 7830 kcal – tyle organizm pozyskuje ze spalenia 1 kg tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że aby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej musimy zastosować deficyt kaloryczny wynoszący 7830 kcal. Zwykle jako zdrowe tempo utraty masy ciała podaje się wartości od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Tymczasem zdarza się, że osoby z większą nadwagą chudną 2-3 kg tygodniowo, a osoby szczupłe walczą o utratę kilku gramów. Dlaczego tak się dzieje? Skąd wynika taka różnica?

Okazuje się, że dziennie organizm jest w stanie pozyskać maksymalnie 69 kcal z każdego kilograma tkanki tłuszczowej. Im większa ilość tkanki tłuszczowej tym więcej kilogramów z których można pozyskać energię.

Dla porównania podam dwa przykłady:

1) Osoba która waży 110 kg i ma 40 % tkanki tłuszczowej, czyli 44 kg

69 kcal x 44 kg = 3036 kcal/ dziennie

3036 kcal x 7 dni = 21252 kcal/ tydzieńscale-403585_640

21252 kcal to wartość jaką omawiana osoba może pozyskać z tkanki tłuszczowej tygodniowo. Znając wartość energetyczną tłuszczu w organizmie można oczasować ile tkanki tłuszczowej może spalić tygodniowo.

21252 Kcal/ 7830 kcal= 2,7 kg 

2) Osoba o masie ciała 60 kg, która ma 20% tkanki tłuszczowej, czyli 12 kg

69 kcal x 12 kg = 828 kcal/dziennie

828 kcal x 7 dni = 5796 kcal/tydzień

to oznacza, że maksymalną ilość jaką dana osoba może spalić tygodniowo to:

5796kcal/ 7830 kcal = 0,74 kg

Przykłady te wyraźnie pokazują że osoba z wyższą nadwagą i większą ilością tkanki tłuszczowej traci ją o wiele szybciej. Co więcej, pomimo tego że spadek jest o wiele wyższy niż 1 kg tygodniowo- wartość ta dla tej osoby jest prawidłowa i nie uznaje się to za zbyt szybką utratę tkanki tłuszczowej. U Osoby u której zawartość tłuszczu jest niższa, spadek masy ciała jest wolniejszy i to również nie jest powodem do zmartwień.

Należy jednak pamiętać, że chociaż wyliczenia są dość dokładne nie można ich przyjąć za pewnik. Po pierwsze: określają one maksymalną ilość utraty tkanki tłuszczowej. Po drugie :na utratę masy ciała wpływ mają również inne czynniki indywidualne takie jak przebyte choroby, poziom hormonów, przyjmowane suplementy.

Podsumowując : nie ma jednej konkretnej wartości jaką każdy może schudnąć w tydzień czy w miesiąc stosując dietę. Tak samo jak sposób żywienia, tempo chudnięcia jest również kwestią indywidualną. Jeśli chcemy zrobić to zdrowo musimy uzbroić się w cierpliwość. Porównywanie wyników z innymi osobami, nie powinno nas w żaden sposób stresować i demotywować.

Zatem głowa do góry! 🙂 Każdy, nawet najmniejszy spadek, to krok bliżej celu i powód do dumy 🙂

źródła:

J Theor Biol. 2005 Mar 7;233(1):1-13. Epub 2004 Dec 8. A limit on the energy transfer rate from the human fat store in hypophagia.

McArdle WD. Exercise physiology: energy, nutrition, and human performance. 4th edition edn. Williams & Wilkins; Baltimore: 1996. Wishnofsky M. Caloric equivalents of gained or lost weight. The American journal of clinical nutrition. 1958;6:542–546

TAGS :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *